چطور حس لامسه را در کودکان افزایش دهیم؟

نویسنده : مجید عبداللهی ۱۳:۴۶:۱۲ ۱۴۰۲/۰۶/۲۲

چطور حس لامسه را در کودکان افزایش دهیم؟

لامسه , اولین حس نوزاد است که موجب تقویت و تکامل حافظه می  شود. که این حس از زمانی شروع می شود که جنین در رحم مادر است.و دومین ماه خود را سپری می کند. جنین در رحم مادر با حس لامسه آشنا می شود و دیواره رحم را نوازش  می کند و از این طریق با مادر خود در ارتباط است. مادر با لمس شکم خود می تواند به او آرامش دهد .

جنین در رحم صدا ها را می شنود ,او گریه می کند, با مادر خود می خندد.تنها راه ارتباط جنین با مادر حس لامسه و بعد از ان صدای دلنشین اوست که جنین را به این باور می رساند که کسی منتظر اوست. 

همان طور که می دانید , پزشکان بعد از به دنیا آمدن نوزاد را وادار به گریه می کنند تا ریه های او خالی شود و بتواند تنفس را از این به بعد با بینی خود آغاز کنند اما پس از آن چه باید کرد؟

پس ازآن نوزاد را بر روی شکم مادر قرارمی دهند تا او آرامش بگیرد.حس لامسه با اولین برخورد با مادر تقویت می شود با انجام این کار هم مادر آرام می گیرد هم فرزند تازه به دنیا آمده.

در ابتدا دور دهان و گونه نوزاد از حساسیت بالاتری برخورار است. نوزادان با به دهان بردن اشیاء و اسباب بازی ها آن ها را آنالیز می کنند به همین دلیل است کودکان هر چیزی را به سمت دهان خود می برند.

بعد از مدتی نوزاد قادر به درک بهتری از محیط پیرامون خود است و قدرت بینایی او باعث می شود اجسام را بهتر ببیند. (نوزادان در سه ماهه اول زندگی خود همه چیز را خاکستری می بیند.)

کودک شما از بدو تولد به صورت ذاتی توانایی گرفتن اجسام رادارد اماحداقل یک سال زمان می برد تا او بتواند هماهنگی میان دستانش را برقرار کند او این تمرین را از سه ماهگی آغاز می کند و از آن زمان به بعد جهشی ,در رفتار های او می بینید.

اسباب بازی های مناسب نوزادان 3 تا 6 ماه

اسباب بازی های نوزادان 3 تا 6 ماهه باید یک تکه باشند و از قسمت های مختلف تشکیل نشده باشند.

اسباب بازی های مثل جغجغه وعروسک پولیشی مناسب ترین اسباب بازی ها برای نوزادان هستند.

 چطوررشد وخلاقیت کودکان را افزایش دهیم ؟

همان طور که می دانید دیدن و لمس کردن, خلاقیت ذهن را باز می کند. بنابراین ما والدین باید در انتخاب وسایل و اسباب بازی هایی که در دسترس کودکان قرارمی دهیم دقت لازم را داشته باشیم.

به طور طبیعی , طبیعت می تواند حس خلاقیت ما را افزایش دهد .هر تکه از طبیعت به علت ماهیت وجودی خودش انسان را خلاق می کند.بنابراین می توانیم از طبیعت کمک بگیریم به طور مثال می توان از اسباب بازی های چوبی نام برد .در کشور ما اکنون تولید کنندگانی پا به عرصه ظهور گذاشتند که تنها به اقتصاد فکر نمی کنند بلکه به رویاهای  کودکان هم می اندیشند.

چرا اسباب بازی های چوبی مفید است؟

لمس طبیعت خلاقیت ذهن را باز می کند.زمانی که کودکان با وسایل چوبی بازی می کنند به طورناخودآگاه به فکر تغییر و تحول در اسباب بازی می افتند.

اسباب بازی های چوبی به علت استقامت بالایی که دارند در برابر ضربه مقاوم هستند. بنابراین از لحاظ اقتصادی جزاسباب بازی های مقرون به صرفه حساب می شوند زیرا متریال آنها از چوب ساخته شده وچوب براحتی از بین نمی رود.

چوب ها دارای آوندهایی هست که چشمه های آنها باز است که تولید کننده اسباب بازی آنها را پر میکند تا خاصیت ضد آب بودن آنها را افزایش می دهند, ماهیت وجود خود چوب در برابر آب مقاوم هستند.(ضد اب نیستند) 

زبری ندارند و سطح آنها صاف و صیقلی می باشد.

 

 

درباره نویسنده

مجید عبداللهی

مجید عبداللهی

وبلاگ فروشگاه اسباب بازی چوبی بلوط سبز

مطالب مرتبط